Základné informácie

• ZVONČEK

Motto:

Lúke vdýchnu život kvety,

škole šťastné a tvorivé deti.

Školský klub detí

• Hlavným poslaním ŠKD je nenáročná výchovno-vzdelávacia činnosť zameraná na aktivity oddychového, rekreačného a záujmového charakteru i na prípravu na vyučovanie. Organizácia činností prebieha podľa vnútorného poriadku zariadenia a režimu dňa.

• ŠKD je určený pre žiakov 1. - 4. ročníka (žiaci vyšších ročníkov len na žiadosť zákonného zástupcu, ak to dovoľujú kapacitné možnosti). Prednostne sa prijímajú žiaci nižších ročníkov prihlásených na pravidelnú dochádzku, ktorých rodičia sú zamestnaní.

• Deti sa do ŠKD prijímajú na jeden školský rok na základe vyplnenej prihlášky a zápisného lístka, ktorý je podpísaný zákonným zástupcom dieťaťa. O ich prijatí rozhoduje riaditeľ školy.

Charakteristika výchovno-vzdelávacích  oblastí

Odpočinková činnosť

• odpočinok na koberci, pohovke,

• pokojné zamestnanie (počúvanie hudby, rozprávok, dramatické improvizácie, ilustrácie, individuálne hry ... ),

• hry a zamestnanie podľa výberu detí; stolové spoločenské a tvorivé hry ...,

• hádanky, hlavolamy, vtipy, kvízy, súťaže,

• spoločenské čítanie, rozhovory, práca s knihou, detskými časopismi.

Rekreačná činnosť

• zamerať sa na odstránenie únavy z vyučovania. Prevedú sa pohybové aktivity telovýchovného a športového charakteru s čo najdlhším pobytom vonku, na ihriskách a v prírode,

• denné vychádzky spojené so záujmovou činnosťou, ochranou zdravia, predchádzanie chorobám a úrazom, vychádzky rozširujúce poznatky prírodovedy a vlastivedy,

• telovýchovné chvíľky, pohybové hry v kolektíve, alebo individuálne, hry so spevom, hudbou, tancom, cvičenia s náčiním, starostlivosť o správne držanie tela,

• voľné individuálne hry, skupinové hry, hry na detských ihriskách a v prírode.

Záujmová činnosť

• tvorí hlavnú náplň práce mimo vyučovania

• je rozdelená do oblastí výchovy, ktoré predstavuje vzdelávacia, spoločensko–vedná,  pracovno-technická, esteticko-výchovná,  prírodovedno- environmentálna, telovýchovná, zdravotná a športová oblasť výchovy. Do tejto oblasti spadá aj

• návšteva kultúrnych podujatí, návšteva knižnice a filmových predstavení.

Príprava na vyučovanie

• je charakterizovaná individuálnym prístupom k deťom, nadväzovaním spolupráce s učiteľmi a rodičmi detí. Sú tu činnosti odlišné od vyučovania ako napr. didaktické hry a záujmové činnosti dávajúce možnosť praktickej aplikácie vedomostí, ich rozširovanie a prehlbovanie.