Aktuálne informácie

• USMERNENIE K PRIJÍMACIEMU KONANIU NA STREDNÉ ŠKOLY PRE ŠKOLSKÝ ROK 2024/2025

Riaditelia stredných škôl zverejnia podmienky prijatia na štúdium na strednej škole a kritériá na úspešné vykonanie prijímacej skúšky na štúdium vo všetkých odboroch vzdelávania stredných škôl do 30. novembra 2023.

Proces podávania prihlášok na stredné školy v školskom roku 2023/2024

a) Zákonný zástupca vypĺňa len jednu prihlášku na vzdelávanie, na ktorej uvedie v poradí podľa záujmu

- najviac dva netalentové odbory,

- najviac dva talentové odbory.

Poradie záujmu je informačné pre riaditeľov základných škôl a stredných škôl, uchádzač stále bude mať možnosť potvrdiť rozhodnutie o prijatí na vzdelávanie v ktorejkoľvek zo škôl, na ktorú bol prijatý.

b) Hodnotenie žiaka na prihláške potvrdzuje riaditeľ základnej školy.

c) Termíny konania prijímacích skúšok na stredné školy:

Netalentové odbory

1. termín: 2.5. – 3.5. 2024
        2. termín: 6.5. – 7.5.2024

Talentové odbory

1. termín: 26.4. – 30.4. 2024
        2. termín: 9.5. – 13.5.2024

Termíny konania prijímacích skúšok na stredné športové školy:

Overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania v odboroch vzdelávania sa na

stredných športových školách koná v dvoch fázach:

prvá fáza - overenie športového výkonu:

25.3. – 19.4.2024

druhá fáza – psychodiagnostické vyšetrenie:

26.4. – 30.4.2024 (1. termín)

9.5. – 13.5.2024 (2. termín)

d) Termín na podanie (odoslanie) vyplnenej prihlášky na každú strednú školu, na ktorú sa uchádzač hlási, je do 20. marca 2024 pre všetky odbory vzdelávania (talentové odbory aj netalentové odbory).

e) Povinnými prílohami prihlášky podľa druhu záujmu o štúdium sú:

- Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na účel schopnosti študovať zvolený študijný odbor alebo učebný odbor predkladá len uchádzač o štúdium v tých študijných odboroch alebo učebných odboroch, ktoré ministerstvo školstva do 31. januára 2024  zverejní na webovom sídle v časti regionálne školstvo/vzdelávanie na stredných školách, link: https://www.minedu.sk/zoznam-ucebnychodborov-a-studijnych-odborov-v-ktorych-sa-vyzaduje-zdravotnasposobilost/.

- Správa z diagnostického vyšetrenia vykonaná zariadením poradenstva a prevencie nie staršia ako dva roky -  predkladá len uchádzač so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

- Vyjadrenie lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore  telovýchovné lekárstvo predkladá len uchádzač, ktorý podáva prihlášku na vzdelávanie v strednej športovej škole.

- Potvrdenie o zmenenej pracovnej schopnosti predkladá len uchádzač so zmenenou pracovnou schopnosťou.

- Vyjadrenie lekára so špecializáciou všeobecné lekárstvo o zdravotnej spôsobilosti študovať zvolený odbor vzdelávania  predkladá len uchádzač so zdravotným znevýhodnením.

- Kópie diplomov alebo certifikátov, ktoré preukazujú umiestnenie žiaka v predmetovej olympiáde alebo súťaži (nepovinná príloha) predkladá len uchádzač, ktorý uvádza v prihláške umiestnenie v predmetovej olympiáde alebo súťaži.

Forma podania prihlášky

Zákonný zástupca podáva prihlášku elektronicky.

a) Konkrétny formulár prihlášky si vygeneruje zo školského informačného systému, ktorý škola používa. Niektoré údaje budú predvyplnené z databázy školského informačného systému, ďalšie požadované údaje doplní zákonný zástupca.

b) Vyplnenú prihlášku odošle prostredníctvom školského informačného systému najneskôr do 14. marca 2024 základnej škole na potvrdenie hodnotenia. K prihláške pripojí povinné prílohy podľa bodu 1 písm. e) v zoskenovanej podobe ako prílohy k elektronickému podaniu a potvrdí podanie prihlášky.

c) Riaditeľ základnej školy prihlášku elektronicky potvrdí bezodkladne tak, aby  mohol podať prihlášku na vzdelávanie v zákonnej lehote do 20. marca 2024.

d) Školský informačný systém po potvrdení prihlášky riaditeľom základnej školy a potvrdení podania prihlášky zákonným zástupcom odošle prihlášku všetkým stredným školám, ktorých odbory vzdelávania uviedol zákonný zástupca v prihláške. Ak vznikne technický problém s odoslaním prihlášky prostredníctvom školského informačného systému na niektorú zo škôl uvedených v prihláške, zákonný zástupca dostane zo školského informačného systému upozornenie o tom, že prihlášku musí zákonný zástupca vytlačiť, podpísať a do 20. marca 2024 aj s prílohami podať na príslušnú školu poštou alebo osobne.

Stredné školy budú akceptovať len tie prihlášky, ktoré sú elektronicky overené riaditeľom základnej školy cez školský informačný systém alebo v listinnej podobe potvrdené riaditeľom základnej školy.

Prijímacie skúšky

Riaditeľ strednej školy pozve uchádzačov na prijímacie skúšky najneskôr 5 dní pred termínom ich konania.

Zverejnenie zoznamu uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania

a) Riaditeľ strednej školy zverejní zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania dňa 17. mája 2024.

b) Zákonný zástupca najneskôr 22. mája 2024 (23:59 hod.) písomne potvrdí strednej škole prijatie na vzdelávanie.

c) Zákonný zástupca sa môže proti rozhodnutiu riaditeľa strednej školy o neprijatí odvolať v lehote do 5 dní odo dňa doručenia rozhodnutia

Druhé kolo prijímacích skúšok sa uskutoční 18.6.2024 – 19.6.2024 (v prípade neprijatia

žiaka ani na jednu vybranú školu).

V prípade akýchkoľvek otázok ma kontaktujte na  telefónnom čísle 0908371938.

Adriana Ivančová, výchovná poradkyňa