Z iniciatívy Rady Európy v Štrasburgu sa Európsky deň jazykov oslavuje každoročne 26. septembra a deje sa tak už od roku 2001. Jeho cieľom je podnietiť Európanov, aby sa bez ohľadu na vek nielen v školách ale aj mimo nich, učili viac jazykov.
Vo štvrtok 26.9. 2019 sme na našej škole tiež „oslávili“ Európsky deň jazykov. Na hodinách anglického jazyka si žiaci zábavnou formou pripomenuli, prečo je dôležité učiť sa cudzie jazyky a aké dôležité je jazykové vzdelávanie.
Šiestaci si preverili slovnú zásobu v im blízkych jazykoch, v ktorých sa navzájom preskúšali z pozdravov a jednoduchých fráz. Bolo prekvapením, aké množstvo jednoduchých slovíčok poznajú nielen v češtine, poľštine alebo v ruštine ale aj v taliančine, španielčine či chorvátčine. Svoje vedomosti preukázali aj v geografii keď do slepej mapy dopĺňali názvy európskych krajín.
Siedmaci vytvorili a prezentovali projekty o európskych krajinách podľa vlastného výberu. Vo svojich prácach predstavili tú ktorú krajinu podrobnejšie – vlajku, symbol krajiny, hlavné mesto, rozlohu, počet obyvateľov, pamätihodnosti a niekoľko slovíčok alebo fráz v jazyku danej krajiny.
Žiaci ôsmeho ročníka podrobnejšie preskúmali anglickú slovnú zásobu. Pracovali vo dvojiciach a ich úlohou bolo vyhľadať slová v týchto kategóriách: najdlhšie, slangové, najviac používané, najzábavnejšie, nové slová v angličtine a anglické slová používane v slovenskom jazyku.
Žiaci si zábavnou formou vymenili svoje vedomosti, poznatky a skúsenosti a určite sa aj niečo nové naučili.
Alexandra Zápotocká