• Žiaci ZŠ Konštantínova v Užhorode

21. 10. 2019

17. októbra sme mali znovu po roku možnosť navštíviť ukrajinské mestečko Užhorod. Veľmi sme sa na túto, už tradične organizovanú exkurziu našimi učiteľmi ruštiny, tešili. Keďže sme boli pripravení na to, čo nás čaká na hraničnom priechode Vyšné Nemecké, niekoľkohodinové čakanie tam i cestou späť pre nás nebolo veľkým prekvapením, hoci si vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti.
                  Po príchode do mesta a vybavovaní si starých známych ulíc sme pociťovali zvláštne chvenie v žalúdku hovoriac si, že sa tu pomaly udomácňujeme. Toto pohraničné mestečko nachádzajúce sa na západe Ukrajiny na rieke Uh, ktoré bolo v 9. storočí súčasťou Veľkej Moravy,  nás zakaždým láka krásou svojich pamiatok. Tentokrát sme navštívili Užhorodský zámok, z hradieb ktorého sa nám naskytol nádherný pohľad na mesto. V jeho útrobách sa nachádza historické múzeum. Hneď vedľa hradu sme obdivovali Skanzen rusínskej kultúry a kochali sa drevenými stavbami predstavujúc si, ako asi kedysi fungovala stará dedina v okolí zámku. Celkovú atmosféru krásneho jesenného dňa sme si asi najviac vychutnali počas prechádzky najdlhšou lipovou alejou v Európe i na Moste lásky, kde ľudia uzamykajú svoju lásku kladkou na kľúč.
                   Poriadne unavení, no príjemne naladení s peknými zážitkami i drobnými suvenírmi z užhorodského trhu sme v neskorých večerných hodinách prešli hranice a vrátili sa domov dúfajúc, že sa do Užhorodu v budúcnosti niekedy opäť vyberieme.

Žiaci ZŠ Konštantínova

• Deviataci zo ZŠ Konštantínova v Londýne!

10. 10. 2019

Začiatok nového a zároveň pre nás posledného  školského roka na ZŠ sme odštartovali exkurziou do Londýna. Vo štvrtok 3. októbra v neskorších večerných hodinách naše lietadlo pristálo na letisku Southend. Plní dojmov z hraničnej kontroly i samotného letu sme naše spoznávanie Londýna začali v piatok ráno návštevou múzeí, a to Natural History Museum,  ktoré obsahuje niekoľko desiatok tisíc objektov, múzeum je však známe aj zbierkou dinosaurích pozostatkov, najmä obrovskou  päťmetrovou kostrou dinosaura . Ďalším múzeom bolo Science Museum, kde sme mohli vidieť prvú parnú lokomotívu, vesmírny modul Apollo 10, obrovskú výstavu s leteckou tematikou či rôzne interaktívne exponáty . Skvelým zážitkom bola plavba loďou po rieke Thames,  nad ktorou sa týči mnoho mostov ,no najznámejší a najkrajší z nich je London Bridge . Loď nás doplavila do druhej časti Londýna,  konkrétne do Greenwich, ten bol v minulosti dôležitým uzlom lodnej dopravy. Odtiaľ naše kroky viedli do Royal Observatory, kde nechýbala fotka pri nultom poludníku,  ktorý rozdeľuje Zem na východnú a západnú časť. Nemohli sme vynechať ani tie najznámejšie budovy či atrakcie, ako napríklad Buckingham palace - sídlo kráľovnej, Houses of Parliament, Big Ben, St Paul´s Cathedral,  ktorá pochádza zo  17. storočia a je sídlom londýnskeho biskupa. Tam sme vystúpili po 528 schodoch až na vrchol kupoly, odmenou nám bol nádherný výhľad na široké okolie mesta. London Eye sme neobdivovali len zdola, ale aj zo samotnej atrakcie, kde sme mali celý Londýn ako na dlani. Spoznali sme tiež Westminster Abbey, opátstvo, v ktorom sa nachádzajú pozostatky najznámejších osobností Spojeného kráľovstva, dodnes sa tam konajú kráľovské svadby, krstiny a pohreby. Prešli sme sa aj po známych Londýnskych uliciach -  Downing Street 10, ktorá je oficiálnym sídlom britského premiéra a Oxford Street - najznámejšia obchodná ulica na svete. Mnohí si prvýkrát vyskúšali jazdu metrom, overili sme si svoje schopnosti z anglického jazyka a zbavili sme sa strachu z lietania. Po náročných dňoch plných zážitkov nám cestu k hostelu skrášľovali nádherne osvietené budovy a mrakodrapy. Navštívili sme taktiež  Madame Tussauds,  čo je najznámejšie múzeum voskových figurín, nachádzajú sa tam figuríny Arnolda Schwarzeneggra, Beyoncé, Princezny Diany, Dwayna “ The Rock“ Johnsona, Kráľovskej rodiny a mnoho ďalších známych osobností.
                   Aj touto cestou  sa  chceme poďakovať  p. riaditeľovi Róbertovi Jankaničovi a p. učiteľke Anne Kelevedžievovej, no v prvom rade veľká a srdečná vďaka patrí p. učiteľke Silvii Džupinovej, že s týmto nápadom prišla a do posledného detailu aj s prekvapeniami ho pre nás  zorganizovala.

Žiaci 9.ročníka ZŠ Konštantínova

7. 10. 2019

Z iniciatívy Rady Európy v Štrasburgu sa Európsky deň jazykov oslavuje každoročne 26. septembra a deje sa tak už od roku 2001. Jeho cieľom je podnietiť Európanov, aby sa bez ohľadu na vek nielen v školách ale aj mimo nich, učili viac jazykov.

Vo štvrtok 26.9. 2019 sme na našej škole tiež „oslávili“ Európsky deň jazykov. Na hodinách anglického jazyka si žiaci zábavnou formou pripomenuli, prečo je dôležité učiť sa cudzie jazyky a aké dôležité je jazykové vzdelávanie.

Šiestaci si preverili slovnú zásobu v im blízkych jazykoch, v ktorých sa navzájom preskúšali z pozdravov a jednoduchých fráz.  Bolo prekvapením, aké množstvo jednoduchých slovíčok poznajú nielen v češtine, poľštine alebo v ruštine ale aj v taliančine, španielčine či chorvátčine. Svoje vedomosti preukázali aj v geografii keď do slepej mapy dopĺňali názvy európskych krajín.

Siedmaci vytvorili a prezentovali  projekty o európskych krajinách  podľa vlastného výberu. Vo svojich prácach predstavili tú ktorú krajinu podrobnejšie – vlajku, symbol krajiny, hlavné mesto, rozlohu, počet obyvateľov, pamätihodnosti a niekoľko slovíčok alebo fráz v jazyku danej krajiny.

Žiaci ôsmeho ročníka  podrobnejšie preskúmali anglickú slovnú zásobu. Pracovali vo dvojiciach a ich úlohou bolo vyhľadať slová v týchto kategóriách: najdlhšie, slangové, najviac používané, najzábavnejšie, nové slová v angličtine a anglické slová používane v slovenskom jazyku.

Žiaci si zábavnou formou vymenili svoje vedomosti, poznatky a skúsenosti a určite sa aj niečo nové naučili.

Alexandra Zápotocká