Vďaka ústretovosti historika mesta Mgr. Ľubomíra Šmajdu mali žiaci pod vedením triednej učiteľky možnosť aktívneho opakovania vedomostí z vlastivedy. Jednou z tém obsahu výuky vlastivedy v treťom ročníku je aj téma historických pamiatok v obci. Z dôvodu pandemických opatrení v čase preberania daného učiva nemohla byť výučba s historikom realizovaná v teréne. Až teraz v júni, v čase opakovania preberaného učiva mali žiaci možnosť bádať, riešiť problém, aktívne opakovať a rozvíjať nadobudnuté vedomosti. Na stretnutie s ujom historikom sa všetci veľmi tešili. Aktívne opakovanie, ale aj učenie začal Mgr. Šmajda pred gotickým rímskokatolíckym kostolom. Sanktuárium Najsvätejšieho Tela Kristovho a Kristovej Krvi, ktorého vznik sa datuje už od 14.storočia prešiel obnovami, zničil ho požiar... Najviac žiakov zaujala téma hrobiek, o ktorých existencii už mali určité informácie. Mgr. Ľubomír Šmajda zvládal prácu so žiakmi bravúrne. III.B zaujíma aj história, bezprostredne spolupracovali, dopĺňali informácie, pýtali sa. Bez problémov pomenovali sakrálnu architektúru v blízkom okolí . Ďalšia časť výuky sa presunula bližšie ku kaštieľu, aj pred kaštieľ. Netradičná hodina nebola vedená formou prednášky, čo veľmi oceňujeme. Všetci boli aktívne vtiahnutý do procesu. Odpovedali, riešili problém, analyzovali, vyvodzovali závery. Spájali nadobudnuté vedomosti do nových súvislostí. Boli sme informovaní aj o nových plánoch mesta. Od kostola, hradu, sôch, kaplnky, kaštieľa, manévrov, prvej svetovej vojny, vojnového cintorína, slúžnovského domu, kláštora, historickej podoby mesta s potokom sme svoje putovanie zakončili pre všetkých nateraz najzaujímavejším miestom. Záver tvorili otázky týkajúce sa videného, nájdeného pri súčasných výkopových prácach archeologického výskumu. Dokonca historika Mgr. Šmajdu v závere na okamžik zaskočili otázkou: ,,Ujo, aký plat má historik?“
Cesta k zefektívneniu výučby vedie cez aktívne učenie. Dúfam, že sa nám to aj vďaka takejto možnosti kooperácie s historikom podarilo. Učenie žiaci nevnímali ako učenie. Bolo konkrétne, príťažlivé, bolo výzvou. Prehĺbilo pocit, že nové informácie sú zaujímavé, ale aj dôležité. Za možnosť spojiť edukačný proces s reálnym životom sa všetci v závere chceme veľmi poďakovať historikovi Mgr. Šmajdovi. V pláne máme už aj iné a ďalšie aktivity.
Čínske príslovie o vzdelávaní hovorí: ,,Ak mi niečo vysvetlíš – zabudnem, ak mi to ukážeš – zapamätám si, ale ak to urobím – pochopím.“
Verím, že sa nám to aspoň sčasti spoločnými silami podarilo.